Νέα,14 Οκτωβρίου, 2023,

Μια λαμπερή και συγκινητική βραδιά

Τα βραβεία Madame Figaro είναι ένας θεσμός που εδώ και 18 χρόνια όχι μόνο αναδεικνύει, τιμά και επιβραβεύει τις γυναίκες της Κύπρου, αλλά και την προσφορά, την αφοσίωση, την καινοτομία, την εφευρετικότητα, το ταλέντο και όλα όσα συνθέτουν την πολύπλευρη προσωπικότητα μίας γυναίκας, που για όλους εμάς αποτελεί πρότυπο και καθρεπτίζει τα ιδανικά της κυπριακής κοινωνίας.

Παρουσιάστρια της βραδιάς ήταν η μοναδική Μαρία Μπακοδήμου. Η Guest star Πέγκυ Ζήνα γοήτευσε το κοινό, ερμηνεύοντας μεγάλες επιτυχίες της. Η έναρξη θύμισε στους παρευρισκόμενους ότι κάθε γυναίκα είναι μοναδική, με τον Θοδωρή Μαραντίνη να ερμηνεύει γνωστά τραγούδια γυναικών καλλιτεχνών, τα οποία έχουν στο επίκεντρό τους τη γυναίκα.

Οι αναγνώστες της Madame Figaro ήταν οι μοναδικοί και απόλυτοι κριτές σε όλη τη διάρκεια της διαδικασίας. Συγκεκριμένα 35,148 αναγνώστες ψήφισαν και ανέδειξαν τις Γυναίκες της Χρονιάς 2023.

Οι υποψήφιες ήταν 48 σε 9 κατηγορίες: Επιστήμονας/Ακαδημαϊκός, Answear Fashion & Jewellery Designer, Μουσικός, Ηθοποιός, Δημιουργός, Ecommbx Επαγγελματίας/ Επιχειρηματίας, ΟΠΑΠ Κοινωνική Προσφορά, Τράπεζα Κύπρου Καινοτομία και Dove Αθλήτρια.

Επιπλέον, το Madame Figaro απένειμε τρία τιμητικά βραβεία: Το Βραβείο Editors Choice, που απονέμεται κάθε χρόνο από τη συντακτική ομάδα της Madame Figaro, τo Βραβείο Πρωτείο Ζωής εις Μνήμην Άντη Χατζηκωστή, το οποίο είναι αφιερωμένο στον εμπνευστή αυτού του θεσμού, και το Βραβείο Συνολικής Προσφοράς.

Φέτος, όπως κάθε χρόνο άλλωστε, η βραδιά είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα, αφού όλα τα έσοδα από την πώληση των εισιτηρίων, που ανήλθαν στις €11.465, δόθηκαν στην κα Έμιλυ Γρουτίδου Πετρίδου, η οποία βραβεύτηκε στην κατηγορία ΟΠΑΠ Κοινωνική Προσφορά και θα διαθέσει το χρηματικό ποσό στον κοινωφελή οργανισμό της επιλογής της.

Το βραβείο Επιστήμονας/Ακαδημαϊκός απένειμαν ο κ. Νικόλας Κυθρεώτης, Εκτελεστικός Διευθυντής του Intercollege και η κα. Μαρίνα Σπυριδάκη, Διευθύντρια Επικοινωνίας της Aegean. Το βραβείο απονεμήθηκε στην Δρ Βασίλεια Ταμαμουνά, μέλος του Κέντρου Μελέτης Αιματολογικών και άλλων Κακοηθειών του Καραϊσκάκειου Ιδρύματος με το ερευνητικό της έργο να επικεντρώνεται στη μελέτη των παιδικών καρκίνων.

Οι παρευρισκόμενοι απόλαυσαν εδέσματα που επιμελήθηκαν και προσφέρθηκαν  από φοιτητές και καθηγητές των προγραμμάτων των Επισιτιστικών Τεχνών του Intercollege. Οι γευστικές μπουκίτσες που προσφέρθηκαν περιλάμβαναν τραγανό μπισκότο επικαλυμμένο με μους τυριών και μαρμελάδα μπέικον, ταρτάκι με γέμιση γαρίδας και καβουρόψιχας, και για επιδόρπιο μους λευκής σοκολάτας σερβιρισμένο πάνω σε αφράτη pâte sucrée. Τα εδέσματα ετοιμάστηκαν χειροποίητα στα υπερσύγχρονα εργαστήρια των προγραμμάτων Επισιτιστικών Τεχνών του Intercollege.

Επίσης, την εκδήλωση υποστήριξε το Πρόγραμμα Σπουδών Αισθητικής του Intercollege με τις φοιτήτριες να ομορφαίνουν με την παρουσία τους και το εντυπωσιακό μακιγιάζ τους, στηρίζοντας την επιβράβευση των γυναικών της χρονιάς. Το εκθαμβωτικό μακιγιάζ των φοιτητριών δημιουργήθηκε από τις ίδιες με την πολύτιμη καθοδήγηση των εκπαιδευτριών του προγράμματος.

Το χτένισμα των κοριτσιών επιμελήθηκαν οι επαγγελματίες κομμωτές και ο ιδιοκτήτης του Diverso Hair Studio, Μάριος Σαββίδης. Την εικόνα συμπλήρωσε με total black look το brand answear.com.cy και με εκθαμβωτικά φούξια φορέματα η Mindy Boutiques.

Μετά το τέλος της βραδιάς, ακολούθησε ένα λαμπερό after party στο Gardens Day & Night όπου οι παρευρισκόμενοι φωτογραφήθηκαν με το banner του Intercollege και τις φοιτήτριες του προγράμματος Αισθητική.

Βίντεο: Τα βραβεία Madame Figaro στήριξαν και φέτος τα προγράμματα σπουδών του Intercollege

Βίντεο: Madame Figaro-Βραβείο Επιστήμονας/Ακαδημαϊκός απένειμε ο Εκτελεστικός Διευθυντής Intercollege