Διορίζεται ο πρώτος Πρύτανης του Intercollege, καθηγητής Βαγγέλης Κουφουδάκης.

Δημιουργούνται 5 νέες σχολές:  School of Business, School of Sciences and Engineering,  School of Education,  School of Humanities, Social Sciences and Law.

Οι επικεφαλής των τμημάτων αντικαθιστούν τους συντονιστές των προγραμμάτων.

Οι εγγραφές των σπουδαστών αυξάνονται κατά 1.000, ανεβάζοντας το συνολικό αριθμό σε 3.500, συμπεριλαμβανομένων 750 διεθνών φοιτητών.

Το Intercollege είναι το μόνο Κολέγιο που έχει εγκριθεί από το CIB και το UMIST να διδάξει την ύλη για το βαθμό CIB / UMIST χρηματοοικονομικών υπηρεσιών.

Το Intercollege ιδρύει Μονάδα Περιβαλλοντικών Μελετών, μαζί με την «ΟΙΚΟΓΝΩΣΙΑ» και ένα Κέντρο Εφαρμοσμένης Έρευνας.

Το αποτέλεσμα της συνεργασίας συνοψίζεται σε 5 βιβλία, σε 52 επιστημονικά άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά, σε 93 πρακτικά συνεδρίων, σε 7 κεφάλαια σε βιβλία και σε 10 εκθέσεις τέχνης.

Το Intercollege δημιουργεί Μονάδα Επιχειρηματικής Ανάπτυξης, η οποία ενσωματώνει τη Συμβουλευτική Μονάδα, τη Μονάδα Εκπαίδευσης και Ανάπτυξης και τα Ευρωπαϊκά Προγράμματα.

Στο Διαπανεπιστημιακό Τουρνουά, το Intercollege κερδίζει την πρώτη θέση στο χάντμπολ και τη δεύτερη θέση στο ποδόσφαιρο.