News,October 24th, 2017,

Φοιτητές του κλάδου Μηχανική Αυτοκινήτου στο Ερευνητικό Κέντρο Φλωρεντίας

Ένα τριήμερο εντατικό μάθημα κατάρτισης για τον κλάδο της «Βιομηχανίας & Παραγωγής 4.0» στον τομέα της αυτοκινητοβιομηχανίας πραγματοποιήθηκε από τις 3 έως τις 5 Απριλίου 2017 στο CNR  (Ερευνητικό Κέντρο Φλωρεντίας).

Δύο φοιτητές από το INTERCOLLEGE Λευκωσίας έχουν επιλεγεί από τους 24 φοιτητές ηλικίας 18-30 ετών από όλη την Ευρώπη.

Οι δραστηριότητες κατάρτισης παρέχονται από τους Ιταλούς εταίρους του Skillman: CNR (Ιταλικό Εθνικό Συμβούλιο Έρευνας), CRF (Κέντρο Έρευνας Fiat), CSCS (Πάροχος επαγγελματικής κατάρτισης) και CEPASS.

Μεταξύ άλλων, κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσής τους, οι φοιτητές εργάστηκαν για τη θεωρία και τις πρακτικές τρισδιάστατης σάρωσης, εφαρμογές εικονικής πραγματικότητας και τεχνητή νοημοσύνη στα συστήματα έλεγχου των αυτοκινήτων. Είχαν επίσης την ευκαιρία να επισκεφθούν τα εργαστήρια του Κέντρου Ερευνών Fiat (Powertrain, Vehicle product, Materials, Manufacturing) στο Orbassano. Τέλος, οι μαθητές επισκέφθηκαν εργοστάσιο Giovanni Agnelli (εργοστάσιο παραγωγής του Maserati Ghibli και του Maserati Quattroporte).

Το Skillman συγχρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus + της Ευρωπαϊκής Ένωσης.