Loading Events
Με ιδιαίτερη χαρά σας ενημερώνουμε ότι η Σχολή Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σε συνεργασία με την Έδρα UNESCO και το Λύκειο Πολεμιδιών, διοργανώνουν εκπαιδευτικό σεμινάριο με τίτλο:

Ηγεσία για κοινωνική δικαιοσύνη στα σχολεία

Η ρητορική των όσων καθορίζουν την εκπαιδευτική πολιτική αναφέρεται στην παροχή ίσων ευκαιριών σε όλους τους μαθητές και στη δημιουργία σχολείων που να είναι κοινωνικά δίκαια. Αυτοί που θα εφαρμόσουν αυτή την πολιτική είναι οι ηγέτες των σχολείων. Οι πρόσφατες έρευνες υποστηρίζουν ότι η σχολική ηγεσία δεν εξυπηρετεί απαραίτητα όλους τους μαθητές. Πολύ συχνά κάποιοι ηγέτες διαχωρίζουν τις πρακτικές διοίκησης του σχολείου από τις πρακτικές κοινωνικής δικαιοσύνης. Αν θέλουμε, ωστόσο, να έχουμε επιτυχημένους ηγέτες και επιτυχημένα σχολεία οι δραστηριότητες διοίκησης των σχολείων δεν πρέπει να διαχωρίζονται από τα θέματα κοινωνικής δικαιοσύνης. Στόχος αυτού του σεμιναρίου είναι να προκαλέσουμε τους ηγέτες των σχολείων να επανεξετάσουν τις πρακτικές τους ώστε να σιγουρευτούν ότι τα σχολεία τους παρέχουν κοινωνική δικαιοσύνη.

Ημέρα:  Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2017

Ώρα:  17:00 – 19:30

Χώρος:  Αίθουσα προβολών Λυκείου Πολεμιδιών, Λεμεσός*
*Οδός Μελίνας Μερκούρη, 4151 Κ. Πολεμίδια, Λεμεσός

Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής σε όσους θα παραστούν στο εκπαιδευτικό σεμινάριο με φυσική παρουσία.

Δείτε ή κατεβάστε το πρόγραμμα του σεμιναρίου σε μορφή pdf.

Παρακαλούμε όπως οι ενδιαφερόμενοι που επιθυμούν να παραστούν (με φυσική παρουσία) στο σεμινάριο να δηλώσουν συμμετοχή κάνοντας κλικ στον πιο κάτω σύνδεσμο:

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνήστε με την κα. Λήδα Ιωαννίδου στο τηλ:  25381180 ή email: [email protected].

Share This Story, Choose Your Platform!