Loading Events

Στο πλαίσιο δράσεων του Γραφείου Erasmus σας ενημερώνουμε ότι και φέτος το γραφείο μας έχει οργανώσει εργαστήριο Europass για φοιτητές που ενδιαφέρονται να “κτίσουν” το βιογραφικό τους σε μορφή Europass, η οποία αναγνωρίζεται απ’ όλες τις χώρες τη ΕΕ. Φέτος το εργαστήριο έχει εμπλουτιστεί και με άλλες χρήσιμες δράσεις όπως αναζήτηση θέσεων εργασίας, συνεντεύξεις κτλ.
Η παρακολούθηση του εργαστηρίου, είναι υποχρεωτική για τους φοιτητές Erasmus οι οποίοι θα μεταβούν στο εξωτερικό για την πρακτική τους άσκηση το καλοκαίρι του 2016, γι’ αυτό και θα δοθεί σειρά προτεραιότητας σε αυτούς. Επιπλέον, το εργαστήριο μπορούν να το παρακολουθήσουν και άλλοι φοιτητές – ενώ προτεραιότητα θα δοθεί και σε τελειόφοιτους που ενδιαφέρονται να μπουν άμεσα στην αγορά εργασίας.

Το εργαστήριο έχει διάρκεια 8 ώρες και οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα πιο κάτω θέματα:
To Πρόγραμμα Europass και τα πέντε του έγγραφα
Γνωριμία με την ιστοσελίδα του Εθνικού Κέντρου Europass Κύπρου
Το Βιογραφικό Σημείωμα Europass
Αναζήτηση θέσεων εργασίας
Συνεντεύξεις Εργασίας
Διαγνωστικό Εργαλείο Αυτοαξιολόγησης
Παρουσίαση 5 κυριότερων «μαλακών» δεξιοτήτων

Επισυνάπτεται το σχετικό πρόγραμμα ενοτήτων.
Το εργαστήριο θα υλοποιηθεί σε δύο τετράωρα, την Τετάρτη 24 και την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016, από 9:00 μέχρι 13:00 στην αίθουσα Α21 στο κεντρικό κτίριο του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Σας ενημερώνουμε ότι οι φοιτητές θα πληροφορηθούν μέσω μηνύματος SMS, όμως παρακαλούμε θερμά όπως ενημερώσετε κι εσείς τους φοιτητές σας. Οι φοιτητές που θα λάβουν μέρος στο εργαστήριο, δεν θα πιστωθούν με απουσίες.
Δηλώσεις συμμετοχής μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος ή τηλεφώνου, μέχρι την Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2016.
Fani Papamichael
Training & Development Officer
Intercollege, Nicosia
Tel: +357 22842571
Fax: +357 22842555
email: [email protected]

Share This Story, Choose Your Platform!