Τεχνικός Αερίων Καυσίμων – Μειωμένα Δίδακτρα €5907

Αξιολογημένος κλάδος σπουδών από το Συμβούλιο Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης – Πιστοποίησης (ΔΙΠΑΕ)

Τι θα μάθεις…
• Εγκαταστάσεις και συντηρήσεις εξοπλισμού φυσικού (LNG) και υγροποιημένου αερίου(LPG)
• Συστήματα καύσης αέριων καυσίμων (λέβητες, καυστήρες και συστήματα ελέγχου)
• Συγκολλήσεις με μεθόδους MMA, MIG/MAG και TIG
• Μεταφορά και αποθήκευση αέριων καυσίμων
• Περιβαλλοντικοί κανονισμοί και μέτρα ασφάλειας
• Χρήση εξειδικευμένων οργάνων και εξοπλισμού για αέρια καύσιμα
• Προοπτική πιστοποίησης μεθόδων συγκόλλησης με βάση του ISO 9096
• Θερινή Πρακτική εξάσκηση σε εταιρείες και εγκαταστάσεις του κλάδου

Δείτε εδώ τις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις και τα εργαστήρια μας!

Διάρκεια: Δυο χρόνια
Γλώσσα: Ελληνικά
Τοποθεσία: Intercollege Λευκωσίας

ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Το πρόγραμμα “Τεχνικός Αέριων Καυσίμων” ασχολείται με την εγκατάσταση, λειτουργία και συντήρηση συστημάτων και συσκευών φυσικού αερίου και υγροποιημένου πετρελαϊκού αερίου σε οικιστικές, βιομηχανικές και επαγγελματικές μονάδες, καθώς επίσης και με τη διανομή, μεταφορά και έλεγχο τέτοιων προϊόντων.
Με την εύρεση εκμεταλλεύσιμων ποσοτήτων φυσικού αερίου στην Κυπριακή Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη δημιουργούνται νέες προοπτικές ανάπτυξης για τον τόπο με απώτερο σκοπό την διοχέτευση και εκμετάλλευση αυτού του φυσικού πόρου ούτως ώστε να αποτελέσει μια από τις κύριες πηγές ενέργειας στην Κύπρο. Η υλοποίηση αυτού του σκοπού αναμένεται να δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας σε διάφορους τομείς της οικονομίας ενώ παράλληλα θα αναπτυχθούν επαγγέλματα συναφή με την εκμετάλλευση του φυσικού αερίου και των πετρελαιοειδών τα οποία μέχρι πρόσφατα απουσίαζαν από την κυπριακή αγορά.
Πρόσφατες έρευνες που διεξήχθηκαν από διάφορες Αρχές και οργανισμούς, για την κατάσταση και προοπτική διαφόρων επαγγελμάτων στην Κύπρο, κατέδειξαν ότι υπάρχει μεγάλη έλλειψη σωστά καταρτισμένων ατόμων σε σημαντικούς τεχνικούς τομείς της βιομηχανίας και κατασκευών και ιδιαίτερα στον τομέα των τεχνιτών φυσικού αερίου και πετρελαιοειδών. Επιπρόσθετα, καταγράφηκε το γεγονός ότι θα υπάρξει μια σταθερά αυξητική τάση ζήτησης καταρτισμένου προσωπικού, κατά το χρονικό διάστημα 2010-2020, σε συγκεκριμένους τεχνικούς κλάδους συμπεριλαμβανομένων και των τομέων της βιομηχανίας και κατασκευών. Τα πιο πάνω γεγονότα σε συνδυασμό με την έλλειψη οποιουδήποτε άλλου υφιστάμενου προγράμματος σπουδών στην Κύπρο, οδήγησε στη δημιουργία του προγράμματος αυτού με σκοπό να ικανοποιήσει τις αυξανόμενες απαιτήσεις του επαγγέλματος και να σε εφοδιάσει με εξαίρετες προοπτικές ανέλιξης και ικανοποίησης στον τομέα αερίων καυσίμων όπως το φυσικό αέριο και άλλα.

ΣΚΟΠΟΣ
Ο σκοπός του προγράμματος αυτού είναι να προμηθεύει σωστά καταρτισμένο προσωπικό με τις απαραίτητες θεωρητικές και πρακτικές ικανότητες για να αντεπεξέλθει στις αυξανόμενες προκλήσεις και απαιτήσεις της βιομηχανίας στον κλάδο των Τεχνικών Αέριων Καυσίμων όπως το Φυσικό Αέριο και άλλα. Κατά τη διάρκεια των σπουδών θα αποκτήσεις απαραίτητες γνώσεις εγκατάστασης, λειτουργίας και συντήρησης συστημάτων και συσκευών φυσικού αερίου και υγροποιημένου πετρελαϊκού αερίου ούτως ώστε να αποκτήσεις τις διάφορες δεξιότητες και επαγγελματικά προσόντα που απαιτούνται για την εξάσκηση του επαγγέλματος στον συγκεκριμένο τομέα.

Ως απόφοιτος του προγράμματος αυτού θα μπορείς να απασχοληθείς σε:
• Βιομηχανίες που χρησιμοποιούν, αποθηκεύουν ή παράγουν φυσικό αέριο και πετρελαιοειδή.
• Τερματικούς σταθμούς επεξεργασίας φυσικού αερίου και πετρελαιοειδών.
• Σε εταιρείες διανομής φυσικού αερίου και πετρελαιοειδών.
• Σε εταιρείες σχεδιασμού και εγκατάστασης δικτύων διανομής φυσικού αερίου και πετρελαιοειδών.
• Σε συνεργεία επισκευής συσκευών αερίου και πετρελαιοειδών.
• Σε επιχειρήσεις πώλησης συσκευών αερίου και πετρελαιοειδών.
• Ως ελεύθερος επαγγελματίας.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΕΞΑΜΗΝΟ Α’