On Track

Ένα σύστημα παρακολούθησης αποφοίτων επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης.

Το έργο «On Track» συνάδει με τις ευρωπαϊκές πολιτικές και προτεραιότητες και ανταποκρίνεται στις κοινές ανάγκες των ευρωπαίων παρόχων ΕΕΚ. Η διακρατική εταιρική σχέση εγγυάται την ανάπτυξη μηχανισμού παρακολούθησης και εργαλείων που ανταποκρίνεται στις ανάγκες όλων των εμπλεκόμενων χωρών και μπορεί επίσης να μεταφερθεί σε άλλες χώρες.

Οι στόχοι του έργου είναι

  • Να αναλύσει σε βάθος το πλαίσιο και την ανάγκη σε κάθε χώρα.
  • Να αναπτύξει ένα σύστημα παρακολούθησης για τους αποφοίτους της επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης σε επίπεδο ινστιτούτου που θα τροφοδοτεί το σύστημα διασφάλισης της ποιότητας του παρόχου ΕΕΚ.
  • Να δοκιμάσει και να εφαρμόσει το σύστημα παρακολούθησης, να δημιουργήσει μηχανισμό παρακολούθησης και να το ενσωματώσει στις διαδικασίες παρακολούθησης ΕΕΚ.
  • Να υποστηρίξει τους παρόχους ΕΕΚ να δημιουργήσουν τον μηχανισμό παρακολούθησης και να το ενσωματώσουν στο σύστημα διασφάλισης ποιότητας τους.

Πιλοτική Εφαρμογή

Θα δοκιμάσουμε το σύστημα παρακολούθησης/εντοπισμού αποφοίτων δύο φορές σε κάθε τοποθεσία (στη κάθε χώρα-εταίρο του ευρωπαϊκού έργου), αρχίζοντας τον Απρίλιο του 2020.

  • Πρόσφατοι πτυχιούχοι (6 μηνών)
  • Παλιότεροι πτυχιούχοι (2 χρόνων)

Σε περίπτωση που το κέντρο/οργανισμός επαγγελματικής κατάρτισης επιθυμεί να συμμετάσχει στην πιλοτική εφαρμογή του συστήματος παρακολούθησης/εντοπισμού των αποφοίτων, παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με το υπεύθυνο άτομο της χώρας σας.

Για περισσότερες πληροφορίες

Ms. Maria Theodorou
Coordinator of Languages INTERCOLLEGE, Lecturer
Intercollege Nicosia
T: 96511100
E: theodorou.m@unic.ac.cy
www.intercollege.ac.cy 

Συνεργάτες

LA UNIVERSIDAD TÉCNICA DE KOSICE
Contact person: Oto Hudec |oto.hudec@tuke.sk | www.tuke.sk | +421915858923
IDEC – GREECE
Contact person: Natassa Kazantzidou | natassa@idec.gr | www.idec.gr | +302104286227
3SRL – Austria
Contact person: Dr. Stefan Humpl | humpl@3s.co.at | www.3s.co.at | +431585091530
INTERCOLLEGE-CYPRUS
Contact personMaria Theodorou | theodorou.m@unic.ac.cy | www.intercollege.ac.cy | +35796511100
IEK DELTA-GREECE
Contact person: Dr. Konstantinos N. Kiousis | kiousis@iekdelta.gr | www.iekdelta.gr | +306946718032
POLITEKNIKA IKASTEGIA TXORIERRI-SPAIN
Contact personKepa Larrondo | klarrondo@txorierri.net | www.txorierri.net +34687149983
ASTRA-SLOVAKIA
Contact person:  Kristina Zgodavova | astra@astra-ngo.sk | +421903750590
EUROFORTIS – LATVIA
Contact person: Adela Vitkovska | adela.vitkovska@eurofortis.lv www.eurofortis.lv
NAVET – BULGARIA
Contact person: Irina Dimitrova | i.dimitrova@navet.government.bg | www.navet.government.bg
This publication reflects the views only of the authors, and the Commission  cannot be held responsible for any use which may be made of the information  contained therein.
Project number: 2018-1-SK01-KA202-046331