Διοίκησης Επιχειρήσεων (κατεύθυνση Μάρκετινγκ)
Μειωμένα Δίδακτρα €3,900

Αξιολογημένος κλάδος σπουδών από το Συμβούλιο Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης – Πιστοποίησης (Σ.Ε.Κ.Α.Π.)

Στο σύγχρονο κόσμο, το Μάρκετινγκ επηρεάζει ουσιαστικά τον τρόπο ζωής, τις αντιλήψεις και την καθημερινότητά μας. Το Μάρκετινγκ ως φιλοσοφία αποσκοπεί στο να χτίσει μια αμοιβαία επικερδή σχέση μεταξύ των οργανισμών (κερδοσκοπικών και μη) και των αγοραστών/καταναλωτών. Η ορθή εφαρμογή της φιλοσοφίας αυτής βρίσκει ικανοποιημένους τελικά, τόσο την επιχείρηση όσο και τον πελάτη, αλλά και την κοινωνία ευρύτερα αφού δια μέσου των σχέσεων αυτών αναπτύσσεται και ευημερεί.

Διάρκεια: 2 χρόνια
Τοποθεσία: Intercollege Λεμεσού

Σκοπός του Προγράμματος

Το πρόγραμμα στοχεύει στο να εφοδιάσει τους φοιτητές με ακαδημαϊκές και πρακτικές δεξιότητες που θα τους επιτρέψουν να συμβάλουν αποτελεσματικά στο Mάρκετινγκ των επιχειρήσεων. Οι φοιτητές κατανοούν το ρόλο του μάρκετινγκ στις επιχειρήσεις, μαθαίνουν να εφαρμόζουν θεωρίες και έννοιες του Mάρκετινγκ και να αξιοποιούν τις γνώσεις και τις δεξιότητες που απόκτησαν φοιτώντας στο πρόγραμμα για να ενισχύσουν τις προσπάθειες μιας επιχείρησης να αναπτύξει αποτελεσματικό Mάρκετινγκ.

Τι θα μάθω;

• Τι είναι το Μάρκετινγκ και πώς μπορεί να αξιοποιηθεί από τις επιχειρήσεις για να αυξηθούν οι πωλήσεις τους
  • Tη σχέση του Μάρκετινγκ με τη Διαφήμιση και τις Δημόσιες Σχέσεις
  • Τους τρόπους με τους οποίους μια επιχείρηση θα πρέπει να προγραμματίζει τις δραστηριότητές της που σχετίζονται με το Μάρκετινγκ
  • Βασικές αρχές διοίκησης
  • Πώς να χρησιμοποιείς διάφορα εργαλεία (π.χ. έρευνες αγοράς, οικονομικές και νομικές γνώσεις, ηλεκτρονικούς υπολογιστές) για να δημιουργείς ένα αποτελεσματικό σχέδιο Μάρκετινγκ

Περαιτέρω Προοπτικές

Οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να συνεχίσουν τις σπουδές τους στη Λεμεσό για την απόκτηση Πτυχίου Business Administration με κατεύθυνση το Μάρκετινγκ του Πανεπιστημίου του Middlesex του Ηνωμένου Βασιλείου, με το οποίο το Κολέγιο έχει συνάψει συμφωνία.

Γλώσσα Διδασκαλίας

Το πρόγραμμα προσφέρεται στην Αγγλική γλώσσα. Η γνώση της Αγγλικής γλώσσας μέσα στο σημερινό περιβάλλον θεωρείται απαραίτητη και βοηθά στη γρηγορότερη επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων (π.χ. στη Λεμεσό, όπως είναι γνωστό, λειτουργούν πολλές ξένες επιχειρήσεις που προσφέρουν καλούς όρους εργοδότησης, αλλά απαιτούν γνώση της Αγγλικής γλώσσας). Το Intercollege Λεμεσού διαθέτει ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα στήριξης φοιτητών που δυσκολεύονται ή ανησυχούν για τα Αγγλικά τους.

Μετά τη συμπλήρωση του προγράμματος, οι απόφοιτοι έχουν την ευκαιρία να εργοδοτηθούν σε τμήματα Μάρκετινγκ, Διαφήμισης ή/και Δημοσίων Σχέσεων.

Πρόγραμμα Σπουδών

Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών

Τα μαθήματα του προγράμματος κατανέμονται ενδεικτικά όπως φαίνεται πιο κάτω.

Το πλήρες πρόγραμμα βρίσκεται εδώ.

Έτος 1

Εξάμηνο 1