Διεύθυνση Ξενοδοχειακών και Τουριστικών Σπουδών
Μειωμένα Δίδακτρα €3,900

Αξιολογημένος κλάδος σπουδών από το Συμβούλιο Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης – Πιστοποίησης (Σ.Ε.Κ.Α.Π.)

Είναι γνωστό ότι ο τουρισμός και η ξενοδοχειακή βιομηχανία αποτελούν έναν από τους μεγαλύτερους τομείς εσόδων της οικονομίας μας αλλά και έναν τομέα της οικονομίας που προσφέρει πολλές ευκαιρίες εργοδότησης. Το Intercollege έχει ίσως την πιο μακρόχρονη παράδοση στις τουριστικές και ξενοδοχειακές σπουδές στην Κύπρο και τα προγράμματά του συνδυάζουν με ιδανικό τρόπο τη θεωρία και την πράξη.

Διάρκεια: 2 χρόνια
Τοποθεσία: Intercollege Λεμεσού

Τι θα μάθω;

• Πώς λειτουργούν τα διάφορα τμήματα ενός ξενοδοχείου (π.χ. η Υποδοχή, οι Κουζίνες, τα Εστιατόρια και μπαρ, και η φροντίδα των δωματίων)
  • Πώς ετοιμάζονται και σερβίρονται τα φαγητά και τα ποτά στα ξενοδοχεία
  • Πώς λειτουργεί η σύγχρονη τουριστική βιομηχανία
  • Τις λειτουργίες ενός τουριστικού γραφείου (π.χ. έκδοση εισιτηρίων
  • Βασικές αρχές οργάνωσης και διοίκησης μιας επιχείρησης (όπως ενός τουριστικού γραφείου)
  • Ξένες γλώσσες

Περαιτέρω Προοπτικές

Οι σπουδαστές του κλάδου μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους για ειδίκευση σε συναφείς κατευθύνσεις και απόκτηση επιπρόσθετων προσόντων.

Γλώσσα Διδασκαλίας

Το πρόγραμμα προσφέρεται στην Αγγλική γλώσσα. Η γνώση της Αγγλικής γλώσσας θεωρείται απαραίτητη στην τουριστική βιομηχανία και βοηθά στη γρηγορότερη επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων. Το Intercollege Λεμεσού διαθέτει ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα στήριξης φοιτητών που δυσκολεύονται ή ανησυχούν για τα Αγγλικά τους.

Με την αποφοίτησή τους, οι φοιτητές έχουν αποκτήσει γνώσεις και δεξιότητες στις κύριες θεματικές ενότητες του τομέα των ξενοδοχειακών/τουριστικών σπουδών και μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις τους για λήψη αποφάσεων, να προσαρμόζονται στη δυναμική εξέλιξη του εργασιακού περιβάλλοντος και να δουλεύουν ομαδικά. Μετά την αποφοίτησή τους, μπορούν να ξεκινήσουν αμέσως την επαγγελματική τους σταδιοδρομία σε χώρους όπως, οι ξενοδοχειακές επιχειρήσεις και τουριστικές μονάδες, τα ταξιδιωτικά γραφεία, οι αερογραμμές και οι ναυτιλιακές εταιρείες.

Πρόγραμμα Σπουδών

Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών

Τα μαθήματα του προγράμματος κατανέμονται ενδεικτικά όπως φαίνεται πιο κάτω.

Το πλήρες πρόγραμμα βρίσκεται εδώ.

Έτος 1

Εξάμηνο 1