Ζητήστε Πληροφορίες

25/04/2024 15:00-20:15 & 26/04/2024 10:00-15:15

Γλώσσα Διδασκαλίας

Κόστος: Επίπεδο 1
€370 (επιχορήγηση ΑνΑΔ €120, πληρωτέο από εργοδότη/εργοδοτούμενο €250)

Κόστος: Επίπεδο 2
€720 (επιχορήγηση ΑνΑΔ €300, πληρωτέο από εργοδότη €420)

Wine & Spirit Education Trust (WSET)

• Οι τίτλοι σπουδών του WSET αναγνωρίζονται από την παγκόσμια κοινότητα των οργανισμών που ασχολούνται με τα αλκοολούχα ποτά και τον οίνο, ως ηγετικοί τίτλοι εργασίας και εκπαίδευσης

• Το WSET London  δραστηριοποιείται για σχεδόν 50 έτη στο σχεδιασμό και τη διεξαγωγή εκπαιδευτικών προγραμμάτων για τα κρασιά και τα αποστάγματα, με παρουσία σε 72 χώρες

• Πάνω από 85,000 σπουδαστές ανά έτος παγκοσμίως και με σύνολο πέραν των 500,000 σπουδαστών από το 1969

• Τα προγράμματα αποτελούν την πλέον αξιόπιστη και έγκυρη επιλογή για ανώτατη κατάρτιση διεπαγγελματικού επιπέδου στις αγορές κρασιού και αποσταγμάτων

• Το WSET London έχει την ευθύνη για την ακαδημαϊκή εποπτεία των προγραμμάτων, των κριτηρίων εισαγωγής σε αυτά, της διδακτέας ύλης, των εξετάσεων και της απονομής των τίτλων του ανά τον κόσμο

Η πλήρης σειρά προγραμμάτων αποτελείται από 4 Επίπεδα- το Επίπεδο 1, Επίπεδο 2, Επίπεδο 3 και Επίπεδο 4 – WSET Diploma.

Για κάθε επίπεδο απονέμεται ξεχωριστό πιστοποιητικό, μετά από επιτυχείς εξετάσεις – το οποίο αποτελεί προϋπόθεση για εγγραφή και παρακολούθηση του αμέσως ανώτερου επιπέδου κατάρτισης.

Η γλώσσα διδασκαλίας είναι η ελληνική, με απόδοση της ορολογίας και στην αγγλική. Οι συμμετέχοντες θα έχουν στη διάθεσή τους βιβλία εργασίας του WSET και WSPC και στις δύο γλώσσες, με τη δυνατότητα εξέτασης είτε στην ελληνική είτε στην αγγλική γλώσσα. Τα προγράμματα θα πραγματοποιούνται σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Η διάρκεια του προγράμματος είναι 10 ώρες για το Επίπεδο 1 και 25 ωρες για το Επίπεδο 2, συν εξέταση η οποία θα ανακοινωθεί κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης.

Οι σπουδαστές, με αποτελέσματα εξετάσεων και Διπλώματα Σπουδών που απονέμονται απευθείας από το WSET, εξασφαλίζουν εύκολα και απρόσκοπτα παγκοσμίου κύρους εκπαίδευση χωρίς την επιπλέον επιβάρυνση χρόνου και χρήματος που θα ήταν αναγκαία εάν σπούδαζαν στην Αγγλία.

Παρέχεται η δυνατότητα στους σπουδαστές μας να διεκδικήσουν έγκυρα και πιστοποιημένα κορυφαίους επαγγελματικούς τίτλους της παγκόσμιας αγοράς φοιτώντας στην Κύπρο και στην Ελληνική γλώσσα

Για πληροφορίες στο τηλέφωνο 22842500

WSET London Programs

• Εργαζόμενους όλων των παραγωγικών σταδίων
  • Στελέχη επιχειρήσεων που επιθυμούν να ενημερώνονται διαρκώς γύρω από τις τελευταίες εξελίξεις στο χώρο τους
  • Στελέχη επιχειρήσεων που επιζητούν την απόκτηση επαγγελματικής  κατάρτισης που θα τους παρέχει μοναδικές δυνατότητες ανέλιξης στην εργασία τους και την καριέρα τους
  • Εταιρίες που επιθυμούν να αναβαθμίσουν τη στελέχωση των τμημάτων τους όπως επίσης να αναβαθμίσουν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους
  • Νέους άνω των 18 ετών που προσανατολίζονται επαγγελματικά στις αγορές των κρασιών και των αποσταγμάτων είτε στην Κύπρο είτε στη διεθνή αγορά
  • Καταναλωτές που θέλουν να αποκτήσουν επίσημη εκπαίδευση (Formal Education) πάνω στα κρασιά και τα αποστάγματα ή που επιθυμούν τη διαρκή ενημέρωση στη συνεχώς αυξανόμενη ποικιλία κρασιών και αποσταγμάτων που παράγονται στον κόσμο σήμερα.

Εισάγει τον υποψήφιο στις κύριες κατηγορίες των κρασιών και ανάλογα με το σημείο πώλησης που δραστηριοποιείται – εστίαση, λιανικό ή/και χονδρικό εμπόριο, του παρέχεται και η αντίστοιχη πρακτική κατάρτιση. Η θεματολογία του Επιπέδου 1 εξετάζει τις βασικές αρχές της γευσιγνωσίας και του συνδυασμού  κρασιού – φαγητού.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα αποκτάται η βασική γνώση των προϊόντων και των ικανοτήτων που απαιτείται από όσους ασχολούνται άμεσα με το service του κρασιού και την εξυπηρέτηση του καταναλωτή/ πελάτη.

Καλύπτει εμπορικά το ευρύ φάσμα των κρασιών της παγκόσμιας οινογραφίας εξετάζοντας την κάθε μια ποικιλία ανά χώρα. Το πρόγραμμα Επιπέδου 2 μέσω της Συστηματικής Προσέγγισης Γευσιγνωσίας/ Systematic Approach to Tasting (SAT) εξελίσσει την πρακτική κατάρτιση της γευσιγνωσίας διδάσκοντας τη τυπικότητα των ποικιλιών του κόσμου.

Είναι κατάλληλος όταν απαιτείται ένα εύλογο, αλλά βασικό επίπεδο γνώσεων προϊόντων, συμπληρωματικά ως προς τις δεξιότητες και τις ικανότητες μιας θέσης εργασίας, όπως για παράδειγμα, στο σερβίρισμα πελατών και τα τμήματα πωλήσεων του τομέα της εστίασης, της λιανικής και της χονδρικής πώλησης κρασιών και οινοπνευματωδών. Είναι επίσης χρήσιμος για εκείνους που έχουν γενικότερο ενδιαφέρον για το θέμα.

Το Επίπεδο 3 καθιστά το άτομο ικανό στην «τυφλή» αξιολόγηση της σχέσης ποιότητας – τιμής. Η μεθοδολογία SAT επικεντρώνεται σε θέματα τυφλής αξιολόγησης των κρασιών προκειμένου να προετοιμάσει το άτομο για την τελική εξέταση του Εκπαιδευτικού Προγράμματος, που αποτελείται, μεταξύ άλλων, από την τυφλή ανάλυση δυο κρασιών.

Η γνώση της τυπικότητας των ποικιλιών και η τυφλή αξιολόγηση της σχέσης ποιότητας – τιμής των κρασιών είναι απαραίτητη σε όσους εργάζονται σε υψηλόβαθμες θέσεις της οινικής Βιομηχανίας (F&B Manager, Restaurant Manager, Chief Sommelier, Brand Manager, Sales Manager, Import & Export Manager, Chief Oenologist, Wine Producer).

Οι φοιτητές μπορούν να κάνουν τις πληρωμές των διδάκτρων τους μέσω των πιο κάτω μεθόδων.

1.   JCCSmart

• Οι ηλεκτρονικές πληρωμές μέσω του Flywire μπορούν να γίνουν μέσω του ακόλουθου συνδέσμου: www.jccsmart.com/Intercollege

2.   Flywire

• Οι ηλεκτρονικές πληρωμές μέσω του Flywire μπορούν να γίνουν μέσω του ακόλουθου συνδέσμου: IntercollegeCyma.flywire.com
Apply Now!

Enrollments started!

Register today to start your online application and begin the admission process!
Apply Now!